Przejdź do treści

Kwiat lipy na przeziębienie

na przeziębienie

Kwiat, a właściwie kwiatostan, lipy (łac. Inflorescentia Tiliae) wykorzystujemy w ziołolecznictwie już od wieków w leczeniu chorób przebiegających z gorączką (m.in. w przeziębieniu), problemów trawiennych, czy też łagodzeniu stanów napięcia nerwowego. Do pozyskania kwiatów używa się dwóch gatunków – lipy drobnolistnej (Tilia cordata Miller) oraz szerokolistnej (Tilia platyphyllos Scopoli) – oba są powszechne w Polsce, zwłaszcza na nizinach.

PROZDROWOTNE DZIAŁANIE NAPARU Z KWIATÓW LIPY

Napary z kwiatów lipy dzięki zawartości flawonoidów i kwasów fenolowych działają łagodnie napotnie oraz przeciwzapalnie w stanach chorobowych przebiegających z gorączką, zwłaszcza w przeziębieniu, grypie, zaleca się je również w nieżytach górnych dróg oddechowych, w anginie, zapaleniu gardła, czy oskrzeli.

Dzięki śluzom zawartym w kwiatostanach wykazują działanie osłonne, przeciwkaszlowe, a także łagodzące na podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Kwiat lipy pomaga zmniejszać napięcie mięśni gładkich, pobudza uwalnianie żółci oraz w niewielkim stopniu stymuluje wydzielanie soku żołądkowego.

Napary z kwiatów lipy wykazują również lekkie działanie uspakajające, zwłaszcza w stanach napięcia nerwowego oraz nadpobudliwości.

Ponadto napar ten można stosować zewnętrznie do pielęgnacji skóry podrażnionej, suchej, z wypryskami, ma on działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, nawilżające i osłaniające, poprawia uwodnienie skóry, jej elastyczność i sprężystość, zmniejsza łuszczenie naskórka i łojotok. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji włosów, zwiększa ich wytrzymałość, a także hamuje powstawanie łupieżu. Przy stanach zapalnych spojówki i powiek, przy uczuciu suchości i piasku w oczach, a nawet zmęczeniu, obrzęku oczu, czy workach pod oczami można stosować okłady z naparu kwiatu lipy.

RECEPTURY

wg Ożarowskiego i Jaroniewskiego

Napar z kwiatów lipy do użytku wewnętrznego i zewnętrznego

 • 1,5 łyżki kwiatów lipy
 • 2 szklanki wody

Kwiaty zalej wrzącą wodą, przykryj i zaparzaj przez 15 minut, odstaw na kolejne 10 minut i przecedź. Pij po ½ szklanki 3 razy dziennie przed posiłkiem.

Mieszanka napotna

wymieszaj te same ilości kwiatów lipy, kwiatów bzu czarnego i owoców berberysu (lub kłączy perzu)

 • 2 łyżki mieszanki ziołowej
 • 2 szklanki wody

Zioła zalej wrzącą wodą, przykryj i zaparzaj przez 20 minut, odstaw na kolejne 10 minut i przecedź. Wypij jeszcze gorące wieczorem przed snem. Aby wzmocnić działanie ziół, do naparu możesz dodać sok malinowy, z aronii, czy syrop z mniszka lekarskiego.

Mieszanka uspakajająca

wymieszaj te same ilości kwiatów lipy, liści melisy lekarskiej i korzeni kozłka

 • 1 łyżka mieszanki ziołowej
 • 1 szklanka wody

Zioła zalej wrzącą wodą, przykryj i zaparzaj przez 15 minut, odstaw na kolejne 10 minut i przecedź. Pij po 1/3 szklanki 3 razy dziennie po posiłku.

Mieszanka ziołowa do kąpieli

 • 50 g kwiatów lipy
 • 20 g kwiatów lawendy
 • 20 g kwiatów (lub całego ziela) wrzosu
 • 2 l wody

Zioła zalej wrzątkiem, przykryj i odstaw na 30 minut. Przecedź napar i wlej go do wanny. Pozostałe po parzeniu zioła umieść w płóciennym woreczku, zawiąż i również umieść w wannie, do której dolej wodę o temperaturze ok. 38°C do 1/3 jej wysokości. Najlepszy czas kąpieli to ok. 20 minut. Po jej zakończeniu okryj się ręcznikiem bez wycierania, połóż się do łóżka i przykryj dokładnie.

Kąpiel ziołowa działa uspakajająco, poprawia elastyczność skóry, ułatwia zasypianie, a także pomaga walczyć z objawami przeziębienia i nieżytów górnych dróg oddechowych.

Możliwe działania niepożądane: nie zaobserwowano żadnych o ile stosuje się zalecane dawki.


 1. Kohlmünzer S.: Farmakognozja. Warszawa 2007, s.179-180
 2. Nowak G., Nawrot J.: Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego. Herba Polonica 2009, 55, 4, s.207
 3. Różański H.: Kwiat lipy – Flos (Inflorescentia) Tiliae w fitoterapii
 4. Ożarowski A., Jaroniewski W.: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa 1987, s. 227-230

Zdjęcie od bearfotos – pl.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *