Przejdź do treści

Szybka masa makowa – zdrowy wybór

masa makowa

Przez wiele lat wydawało mi się, że zrobienie masy makowej jest czasochłonne. No i że do jej przygotowania potrzebujemy specjalnego sprzętu. Tymczasem jej zdobienie może być łatwe i szybkie. Nie musisz kupować gotowej masy, która ma z reguły paskudny skład, pełen cukru, syropu glukozowego i innych jego odmian, a także aromatów i wzmacniaczy smaku. Czego potrzebujesz, żeby naprawdę szybko przygotować masę makową? Produktu, który znajdziesz w większości dużych sklepów, zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia – mielonego maku niebieskiego. To po prostu mak, tylko wcześniej zmielony. Dzięki czemu my już nie musimy mieć do tego specjalnego sprzętu, ani marnować czasu. Dla mnie to rozwiązanie idealne.

Masę makową możesz też zrobić wcześniej, poporcjować i zamrozić, bardzo dobrze to znosi. A potem, kiedy będziesz jej potrzebować, wystarczy otworzyć zamrażarkę.

SZYBKA MASA MAKOWA

(z tego przepisu uzyskasz około 2 kg masy makowej)

  • 800 g mielonego maku niebieskiego
  • ½ szklanki suszonej żurawiny
  • 1 szklanka suszonych daktyli
  • ½ szklanki kandyzowanej skórki pomarańczowej (możesz zamiast niej użyć starej skórki  z pomarańczy lub cytryny – z 2 pomarańczy lub cytryn – pamiętaj aby owoce były niewoskowane)
  • ½ szklanki suszonych śliwek
  • ½ szklanki suszonych moreli
  • 2 szklanki orzechów włoskich (wyłuskanych)
  • 1 ½ – 2 szklanki miodu naturalnego
  • 100 g masła (możesz użyć ½ szklanki oleju rzepakowego)

Możesz użyć dowolnej mieszanki bakalii, a także dodać ich więcej jeśli masz ochotę.

W dużej misce połóż gęstą gazę (czystą pieluchę tetrową lub po prostu bawełnianą ściereczkę) wysyp na nią mak tak, aby nie wysypał się poza gazę. Zalej go wrzątkiem i przykryj miskę, aby mak się zaparzył. Powinien być gotowy po około 20 minutach.

W tym czasie posiekaj drobno wszystkie bakalie.

W garnuszku na małym ogniu roztop masło, uważaj żeby go nie przypalić.

Gotowy mak przepłucz zimną wodą i odciśnij go bardzo dokładnie. Przełóż go do dużego garnka, dodaj bakalie, rozpuszczone masło i miód.

Podgrzewaj całą masę na najmniejszym palniku na najmniejszej mocy cały czas mieszając. Masa powinna się delikatnie podgrzać, a miód rozpuścić (o tej porze roku miody są w większości skrystalizowane).

Kiedy miód się rozpuści, sprawdź czy masa nie jest zbyt sucha – pamiętaj, że każdy mak jest nieco inny, dlatego może potrzebować więcej płynnych składników. Jeśli tak, to trzeba prawdopodobnie dodać więcej miodu (o ile nie jest już dość słodka) lub masła/oleju. Jeśli wciąż obawiasz się, że Twoja masa jest za sucha, to pamiętaj, że w większości przepisów z masą makową i tak dodaje się to niej pianę z białek, która sprawi, że będzie bardziej zwarta. Gotową masę przestudź.

Jak przechowywać masę makową?

Jeśli nie będziesz jej używać od razu przechowuj ją w szczelnym pojemniku w lodówce przez kilka dni. A jeśli nie masz za dużo masy, pamiętaj, że nadmiar możesz zamrozić (nie zapomnij zapisać daty mrożenia!).

Szukasz innych przepisów i inspiracji na Boże Narodzenie? Znajdziesz je tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *