Przejdź do treści

Kwiat lawendy – uspakaja i dezynfekuje

olejek lawendowy

Lawenda wąskolistna (łac. Lavandula angustifolia), nazywana również lekarską jest bardzo cenną rośliną o szerokich możliwościach. Surowcem zielarskim jest kwiat lawendy, który zawiera wiele substancji o prozdrowotnych właściwościach m.in. fitosterole, garbniki, antocyjany, kumaryny, fenolokwasy i flawonoidy. W fitoterapii najczęściej stosuje się olejek lawendowy, sam albo w połączeniu z innymi olejkami. Przygotowuje się z niej również nalewki i napary.

Właściwości lecznicze lawendy są różnorodne. Może być przyjmowana wewnętrznie, jak i zewnętrznie bezpośrednio na skórę, znajduje też zastosowanie w aromaterapii i inhalacji.

LAWENDA W WALCE Z DROBNOUSTROJAMI

Olejek lawendowy wykazuje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, zarówno w stosunku do bakterii, jak i grzybów chorobotwórczych. Udowodniono, że lawenda stanowi alternatywę w leczeniu zakażeń bakteriami, które wykształciły oporność na znane nam antybiotyki i chemioterapeutyki. Wśród nich możemy wymienić Staphylococcus aureus MRSA i Enterococcus sp. oporny na wankomycynę (VRE).

DZIAŁANIE USPAKAJAJĄCE KWIATÓW LAWENDY

Kwiat lawendy wpływa również na układ nerwowy, działa antydepresyjnie, przeciwlękowo, nasennie i uspakajająco. Zawarte w oleju lawendowym linalol i terpineol oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy zmniejszając napięcie nerwowe, uczucie niepokoju, a także niwelują problemy z zasypianiem. Badania potwierdzają, że lawendę można stosować w zaburzeniach przewodu pokarmowego o podłożu psychicznym.

Z kolei inhalacje i aromaterapia lawendowa mogą stanowić element terapii leczenia bólu. Zastosowanie tej metody u kobiet po porodzie zmniejsza zarówno odczuwanie bólu, jak i prawdopodobieństwo wystąpienia depresji poporodowej, zaś napar z kwiatów lawendy poprawia laktację. Odradza się jednak stosowanie olejku oraz nalewki lawendowej kobietom w ciąży, mogą one za to bez obaw pić napary.

INNE ZALETY KWIATÓW LAWENDY

Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym można przypuszczać, choć wciąż jest to przedmiotem badań, że lawenda znajdzie swoje zastosowanie również w profilaktyce nowotworów, szczególnie żołądka, piersi i trzustki.

Ponad to stosuje się ją w leczeniu chorób skóry. Zmniejsza łojotok i przyspiesza leczenie w łojotokowym zapaleniu skóry, zapaleniu mieszków włosowych i trądziku, działa również moczopędnie, wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego, pokarmowego i wydalniczego.

Olejek lawendowy odstrasza także owady, w tym również komary i kleszcze.

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Olejku lawendowego pomimo jego licznych zalet należy używać z umiarem. Przyjęcie zbyt dużej dawki doustnie może przyczynić się do rozwoju zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego, wpływa również niekorzystnie na nerki i drażniąco na pęcherzyki płucne. Stosowany zewnętrznie może podrażniać skórę, zwłaszcza u osób wrażliwych pojawiają się zaczerwienienia, szczególnie w miejscach, gdzie jest ona delikatna.


Jeśli interesują Cię inne moje artykuły dotyczące fitoterapii, znajdziesz je tutaj, zioła mają nam wiele do zaoferowania.

  1. Adaszyńska-Skwirzyńska M., Swarcewicz M.: Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej. Wiadomości chemiczne 2014
  2. Różański H.: Lawenda – Lavendula – właściwości lecznicze raz jeszcze. http://rozanski.li/2392/lawenda-lavandula-wlasciwosci-lecznicze-raz-jeszcze/
  3. Różański H.: Kwiat lawendy – Flos Lavandulae. http://rozanski.li/314/kwiat-lawendy-flos-lavandulae/
  4. Ożarowski A., Jaroniewski W.: Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie. Warszawa 1987

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *